Dok jedrite hrvatskom obalom dani će vam sigurno biti ispunjeni brojnim zanimljivim i lijepim prizorima, ali ovi prizori nisu vezani samo uz kopno. Čim zavirite ispod površine vidjet ćete potpuno novu stranu Jadrana. Dok je ronjenje s bocama zahtjevnije organizirati u sklopu jedrenja te ukrcavanje potrebne opreme uglavnom nije dopušteno na brodovima u čarteru da bi se izbjegla oštećenja brodskih površina, snorkeling je savršen u kombinaciji s jedrenjem te vam omogućuje da istražite podvodnu stranu svake lokacije na kojoj bacite sidro.
Iako nije pretjerano popularan, snorkeling se kao aktivnost izvrsno slaže s odmorom na brodu, pogotovo u Hrvatskoj, budući da Jadran krije brojne prekrasne prizore ispod svoje površine. Možda niste tip kojem ronjenje prvo padne na pamet dok provodite tople ljetne dane na brodu, ali postoji razlog zašto svi oni klinci na plažama živahno trče u more s perajama, nespretno namještajući maske i disaljke. Snorkeling je jednostavno zabavan!
Savjeti i preporuke za istinsko uživanje
Minimalna oprema koja uključuje masku i disaljku (te po volji peraje za onaj dodatni pogon) daje vam mogućnost da slobodno istražujete rijetko viđenu stranu prirode i opustite se dok more odnosi ustaljenu težinu svakodnevnog života na kopnu. Ovu aktivnost čini još praktičnijom činjenica da većina brodova u čarteru uglavnom uključuju opremu za snorkeling u sklopu dodatnih usluga. Snorkeling ne zahtijeva neku posebnu pripremu, ali ovdje možete naći par savjeta, ako se po prvi put upuštate u ovu aktivnost:
- Provjerite jeste li dobro namjestili masku i disaljku, budući da maska koja pušta vodu jako brzo pokvari zabavu.
- Poput maske koja pušta, zamagljena maska također kvari podvodno iskustvo. Jedna od češće korištenih metoda za rješavanje ovog problema je to da pljunete u masku, protrljate ju prstom i isperete. Međutim ako vam se ova metoda ne čini baš privlačnom možete koristiti i komercijalna sredstva protiv magljenja ili neko od drugih inovativnih rješenja.
- Budući da vam leđa tijekom snorkelinga mogu biti dugo prepuštena milosti i nemilosti sunčevih zraka, nije loša ideja prekriti leđa ili iskoristiti kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom.
- Tijekom ljetnih mjeseci, temperature Jadrana uglavnom su ugodne, međutim ako planirate posjetiti Hrvatsku tijekom proljeća, nije loša ideja spakirati jednodijelno odijelo za ronjenje, za svaki slučaj.
- Da bi ovu već zabavnu aktivnost učinili još zanimljivijom informirajte se o flori i fauni u području u kojem ronite tako da možete promatrati već poznata stvorenja u njihovom prirodnom okruženju.
- Gledajte, ali ne dirajte. Važno je informirati se o tome što je dopušteno a što ne. Neka područja poput Nacionalnog parka Kornati imaju posebna pravila koja se tiču ronjenja u blizini, a ako ste ljubitelj podvodnog ribolova imajte na umu da za to morate imati dozvolu.
Osim što vam daje izvrsnu mogućnost da zavirite u živote podvodnih stanovnika, snorkeling također ima zdravstvene prednosti, od kojih neke najistaknutije uključuju ritmično disanje, vježbu i opuštanje dok vam se podvodni prizori izmjenjuju ispred očiju. Ovu priliku također možete izvrsno iskoristiti da bi napravili fantastične podvodne fotografije, koje možete podijeliti s obitelji i prijateljima dok im prepričavate dogodovštine s odmora. U Jadranu nećete sresti tropske ribe, ali se zato možete družiti s brojnim, raznolikim i zanimljivim mediteranskim vrstama.
Jadranski raj - gdje zaroniti?
Bogato morsko dno i čisto more čeka vas gotovo svugdje gdje bacite sidro, ali ako vam je pofalilo ideja možete uzeti u obzir neke od sljedećih lokacija. Istarski poluotok na sjevernom Jadranu poznat je po vilinskoj ljepoti, bujnoj prirodi i nekolicinom nalazišta antičkih brodoloma. Ako svoju inspiraciju pronalazite u povijesti, preporuka je da posjetite rt Savudriju gdje se nalaze ostatci polu potopljene antičke luke Silbio. Međutim, ako u vama biologija podmorja budi veći interes, možete istražiti podvodne livade zaštićene morske trave Posidonie oceanice uz rt Kamenjak, koji je također poznat po tome što ga je posjetila tajnovita Sredozemna medvjedica.
Malo južnije, u Kvarnerskom zaljevu, nalaze se prekrasni otoci koji mame avanturiste. Otok Cres ima izvrsnu obalu za snorkeling, pogotovo ako se smjestite oko stijena na sjevernoj strani otoka. Još dalje od kopna naći ćete Lošinj, otok koji je uz svoje prirodne ljepote, također poznat kao obitavalište dobrog dupina. Južnije, u blizini Zadra nalazi se arhipelag Kornati, definitivno lokacija koju ne smijete propustiti s bujnom florom i faunom, iznad i ispod morske razine. Južni Jadran nema nedostatak prekrasnih otoka, ali ako preferirate malo izoliranije lokacije, Vis je odličan odabir. Tik us Vis pronaći ćete otočić Biševo gdje se nalazi Modra špilja, prirodna riznica plavetnila. Ovdje je navedeno samo nekoliko lokacija koje možete uzeti u obzir. Zahvaljujući iznimnoj biološkoj i geografskoj raznolikosti, hrvatska obala nudi pregršt drugačijih područja za istraživanje, zato pokušajte pronaći ono koje vama najviše odgovara.
Kao što jedrenje otvara nove horizonte za istraživanje, snorkeling vam omogućuje da značajno promijenite perspektivu i uživajte u nijansama Neptunovog kraljevstva. Čudesna raznolikost hrvatske obale jednostavno mami osjetila, a snorkeling ovo iskustvo može samo učiniti značajnijim i uzbudljivijim. Ako odlučite staviti masku i disaljku te uroniti u tirkizni Jadran, obavezno podijelite svoja iskustva s nama. Nestrpljivo očekujemo vaša podvodna fotografska remek-djela.